5 nejčastějších otázek o povinném ručení

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Stále existuje určité procento řidičů, kteří nemají sjednané povinné ručení, co vám v takovém případě hrozí? Máte už povinné ručení a zdá se vám, že platíte příliš mnoho? Na tyto a další otázky se dozvíte odpověď v dnešním článku.

1. Co hrozí v případě, že nemáme povinné ručení?

Povinné ručení je povinným pojištěním pro každého majitele motorového vozidla. Jedná se o pojištění odpovědnosti za škodu třetím osobám, způsobené provozem tohoto vozidla. Co se stane, pokud na povinné ručení zapomenete nebo si jej zkrátka úmyslně nezřídíte? Především vám hrozí to, že při způsobení nehody budete celou škodu hradit z vlastní kapsy.

Pokud nepředložíte při kontrole na požádání příslušníka Policie ČR doklad o pojištění, kterým je zelená karta, můžete být pokutováni částkou 1 500 až 3 000 Kč. Neustále vám také hrozí pokuta od 5 000 do 40 000 Kč, pokud nemáte sjednáno řádně povinné ručení. Za tento risk to opravdu nestojí.

2. Co je to bonus, jak se dá získat?

Bonus u povinného ručení je určitá odměna řidiči za období, které proběhlo bez škod. Jedná se o období 12 měsíců, během nichž řidič nezpůsobí dopravní nehodu a pojišťovna díky tomu nemusí vyplácet odškodnění.

Výše tohoto bonusu se pohybuje okolo 5 % ročně. Maximálně lze získat bonusy v hodnotě 60 %, což je většinou za více než 10 let řízení vozu bez nehody. Opakem bonusů jsou malusy, které řidiče v případě nehody mohou o bonusy připravit.

3. Kde se dá pořídit povinné ručení nejlevněji?

V dnešní době lze povinné ručení sjednat pohodlně přes internet, pokud jej potřebujete zřídit rychle a pohodlně. Nechce se vám procházet nabídky všech pojišťoven a zjišťovat, která je nejvýhodnější? Nemusíte. Použijte kalkulačku povinného ručení neboli srovnávač cen.

Jedním z nich je i srovnávač TopSrovnani.cz, díky kterému najdete výhodnou pojistku během chvíle a můžete si ji rovnou online sjednat.

4. Kdo může řídit pojištěné vozidlo?

Povinné ručení je pojistka, která se vztahuje na vozidlo, nikoliv osobu řidiče. Pokud své auto půjčíte někomu ze známých nebo rodiny a stane se nehoda, povinné ručení platí. Řidičem může být jakákoliv osoba s platným řidičským průkazem, která samozřejmě využívá vozidlo se souhlasem jeho vlastníka.

5. Čím se liší povinné ručení od havarijního pojištění

Povinné ručení je pojistka, která kryje škody způsobené na jiných vozidlech, zdraví a majetku třetích osob. Pokud chceme chránit vlastní vozidlo, je zapotřebí zřídit si havarijní pojistku, která může platit i v případě živelných pohrom. Havarijní pojistku můžete vyřídit online, navíc můžete získat i zajímavou slevu, pokud zároveň sjednáte i povinné ručení.

Pojistka slouží především pro případ, že škody na svém vozidle způsobíte vy sami, například při parkování. Kryje škody způsobené na vlastním vozidle, pokud není jiný viník nebo pokud se neprokáže. U nových aut by tato pojistka měla být samozřejmostí, protože škoda se může rychle vyšplhat hodně vysoko. U starších aut záleží případ od případu, zda se její sjednání vyplatí.