Doba dovolených se blíží: Co dělat při nehodě nebo poruše v zahraničí
Léto je za dveřmi a možná i vy se chystáte na báječnou dovolenou v zahraničí. Protože se nechcete vázat, rozhodli jste se, že vyrazíte na vlastní pěst a užijete si dovolenou v „sedle“ vašeho automobilu.
Tento typ dovolené je krásný, jste totiž pány svého času a přestávku na cestě si můžete udělat kdekoliv jen budete chtít. Protože máte vlastní auto, nemusíte se také starat o to, jak se budete ve zvolené cílové destinaci pohybovat. Stačí nasednout a jet. Tato idylka se ale poměrně lehce může proměnit v horor. Auto totiž nemusí být úplně v pořádku nebo hůře, dojde k havárii a nemusí to být ani vaše vina. V tomto článku se dozvíte, jak tyto problémy efektivně řešit.
Pojištění je nezbytnost – pro každého!
Pokud se chystáte do zahraničí, pravděpodobně si uzavřete pojistku proti úrazu. Nemyslete ale jen na sebe. Jestliže jedete autem, i to byste si měli řádně pojistit. Jedině tak je možné předejít řadě problémů, do kterých se můžete dostat. Na silnici se může stát cokoliv. Může se stát havárie, můžete srazit zvěř, auto vám dokonce mohou ukrást, může dojít k jeho poruše. Zdánlivá maličkost se může proměnit v noční můru, jste přece jen v cizí zemi, kde vše funguje trochu jinak. Je tedy potřeba si krýt záda a právě to správné pojištění dokáže.
Sázka na jednoho koně se nemusí vyplatit
Jak jistě víte, každé motorové vozidlo musí mít sjednáno povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Důležité je vědět, že toto pojištění se vztahuje pouze na škody, které způsobí řidič druhé osobě. Vztahuje se na škody na majetku i zdraví. Je tedy jakousi jistotou, že pokud nabouráte, uhradí druhé osobě škodu pojišťovna, ovšem nikdo vám už nezaplatí škody na vašem majetku.
„Havarijko“ se při cestě do zahraničí vyplatí
Pokud cestujete do zahraničí, raději byste si měli zařídit i havarijní pojištění, které se vztahuje i na krytí škod způsobených na vašem vozidle či na vašem zdraví. Jeho součástí navíc může být i řada doplňkových služeb, které při poruše, havárii i v jiných případech jistě oceníte.
Jak vypadá vhodné pojištění?
Při výběru pojištění vozidla se rozhodně nesnažte šetřit. Některé pojišťovny sice nabízejí super levné pojistky, ovšem za nimi se skrývají nevýhodné podmínky. Při výběru pojištění si dejte velký pozor na nabídku asistenčních služeb. Jsou většinou součástí povinného i havarijního pojištění a mohou mít různé podoby.
Většinou vám pojišťovna nabízí pomoc na telefonu, odtah vozidla a zajištění opravy. Asistenční služby se ale mohou vztahovat také garanci zapůjčení vozidla, na úschovu nepojízdného vozidla, může pokrýt také náklady na náhradní dopravu či náklady na ubytování po dobu, než bude oprava vyřešena. Na podmínky si tedy dejte obrovský pozor, vyplatí se to.
Co dělat, když se vyskytne problém
Pokud jste v zahraničí a dostanete se do problémů s vaším vozidlem, nepropadejte panice. První, co musíte udělat je, kontaktovat neprodleně asistenční službu. Číslo si zjistěte předem. Pamatujte si také, že musíte jednat tak, jak vám pojišťovna doporučí. Pokud ne, nemusí vám být pojistka vyplacena.
Některé pojišťovny za vás zařídí i komunikaci, takže se nebudete vlastně muset o nic starat. Pokud se vám stane nehoda, přivolejte policii. Pokud policie nedorazí nebo nebude z nějakého důvodu chtít událost řešit, musíte vyplnit Záznam o nehodě. Při jeho vyplňování buďte maximálně obezřetní, nesmí například chybět podpisy. Nehodu si také vyfoťte, zaměřte se na všechny detaily. Vyfoťte vozidlo i okolí. Vezměte si kontakt na účastníka nehody a případně také na svědky.
Pokud budete mít sjednáno kvalitní pojištění, nemusíte se vaší cesty do zahraničí obávat! A ještě jedna rada – automobil si nechte před cestou řádně zkontrolovat v servisu! Přejeme šťastnou cestu!