shutterstock.com

Nemyslete po nocích na rizika spojená s nesplaceným úvěrem a pojistěte se

shutterstock.com
shutterstock.com

V dnešní době se dá pojistit takřka vše a ani úvěry nejsou výjimkou. Spoustu lidí přepadá myšlenka „a co když nebudu moci splácet?“, ale nakonec se mnozí rozhodnou nevydávat zbytečně další peníze, ty za pojištění. Jenže pojištění úvěru zkrátka není zbytečnost.

Prevence se vyplácí

Je lepší jíst vitamíny a nebýt nemocný, než si lámat hlavu s tím, jak se z nemoci složitě dostat. A stejně tak je výhodnější vydat nějakou tu korunu navíc na pojištění úvěru, abyste po případném onemocnění svých financí byli schopni dát vše co nejdříve do pořádku, a to s minimem negativních dopadů.

Nespoléhejte na to, že vám se nic stát nemůže. Do špatné životní situace se můžete dostat i cizí vinou, ale odpovědnost za své dluhy máte vy.

Jistě, můžete namítnout, že zrovna vy si za vitamíny připlácet nemusíte, protože jste od přírody silní a zdraví. Stejně tak si můžete říkat, že se vám pojištění úvěru nevyplatí, protože máte peněz dost a splátky pro vás nebudou citelným problémem. Jenže co když se opravdu něco stane? Často stačí, když vás propustí z práce, postihne vás nemoc a budete se léčit řadu měsíců. Lepší je být připraven.

Lepší nevhodné než žádné? Naopak!

Experti varují před uzavíráním pojištění, které je pro vás nevhodné, zbytečně nákladné a ve finále by vám ani nemuselo příliš pomoci. Dříve než nějaké pojištění uzavřete, zjistěte si o vybraném pojištění vše podstatné a zvažte všechny přípustné varianty. Pokud se v tom nevyznáte, najděte si skutečně nezávislého finančního poradce.

Ano, nebo ne?

Pojištění vám pomůže, pokud se dostanete do situace, která by mohla zapříčinit nesplacení úvěru a z toho plynoucí nepříjemnosti pro dlužníka i jeho blízké. V extrémním případě to může být až exekuce. Pojištění ale není univerzální zaříkadlo, které by mohlo pomoci kdykoli komukoli, proto je nutné při jeho volbě dbát na individuální podmínky.

Nejčastěji se pojišťují úvěry na bydlení

Pojištění úvěru na bydlení je u nás stále jen možné, nikoli nezbytné, většinou záleží na pravidlech, která určuje úvěrová banka. Kupříkladu u hypoték je pojištění nutností téměř vždy. Často vám banka nějaké takové pojištění přímo nabídne, stejně musíte zvážit, zda je vám šité na míru. Často jinde můžete získat výhodnější podmínky.

Jestli patříte mezi ty, kteří z pronájmu nemovitosti, na kterou si úvěr zřídili, zaplatí i splátky, tak se s pojištěním tolik zatěžovat nemusíte. Diametrálně odlišná situace je ale u rodiny s dětmi, která na financování bydlení vydala všechny úspory a se splátkami by mohla mít problém.

Když ano, tak jaké?

Při uzavírání pojištění se zájemci často rozhodnou i pro životní pojistku, aby nevystavili své blízké potížím nejen se splátkami, ale i s náhlým finančním nedostatkem. Také je často čerpáno z hypotečního úvěru a spořením nebo investicemi se mnozí jistí na důchodový věk. I když investiční životní pojištění není výhodné pro všechny.

Pro pojištění úvěru lze zvolit z několika druhů pojištění

Úvěrové pojištění si často volíme proto, že je relativně levné, jelikož vychází z postupně klesající pojistné částky. Kapitálové a rizikové mívá stejnou výši po celou dobu jeho placení. Kapitálové pojištění rizika smrti má ještě tu výhodu, že zahrnuje také pojištění pro případ dožití. Když se pojištěný dožije předem stanoveného věku, pojišťovna vyplatí sjednanou částku. Proto je kapitálové pojištění dražší než rizikové, ale i tento rozdíl se dá zmenšit díky daňovému zvýhodnění.

Čím menší úvěr, tím menší pojištění, zdroj: shutterstock.com

Dbejte při výběru také na pověst pojišťovny, do jejíchž rukou se svěříte, protože aby byla pro vás tou správnou, měla by být finančně stabilní.

Lze se i připojistit

Pokud se chcete cítit jistěji, není nic jednoduššího, než si zřídit připojištění, popř. jeho část.  Nejuzavíranější je pojištění závažných onemocnění a úrazové pojištění. U prvního zmíněného je částka vždy tím vyšší, čím je žadatel starší.

Tip: Přečtěte si náš článek o tom, co vše si lze v dnešní době pojistit

Úvěru se bezprostředně týká zproštění od zaplacení pojistného, které je automaticky zahrnováno do některých pojištění, ale nemusí tomu tak být. Pojišťovna je schopna za své klienty v nepříznivých situacích platit pojištění, nikoli však celý úvěr.